Nature morte - współcześni artyści ożywiają martwą naturę

19 luty - 14 maj 2017 (14 Feb - 14 May) Pawilon Czterech Kopuł
Wystawa "Nature morte - współcześni artyści ożywiają martwą naturę" jest realizowana we współpracy z MOCA London.
"Nature Morte - Contemporary artists reinvigorate the Still-Life" tradition exhibition is organized as a cooperative project between the Four Domes Pavilion, a branch of the National Museum in Wrocław, and MOCA London.
O wystawie na stronie Muzeum:
'Jak temat martwej natury ewoluował w sztuce? Jak podchodzą do niego współcześni artyści i w jaki sposób go interpretują? Odpowiedzi na te pytania można będzie znaleźć na wystawie przygotowanej przez Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu i londyńską MOCA. Zwiedzający zobaczą prace m.in. Gabriela Orozco, Barnaby Barforda, Mata Collishawa i z polskich artystów Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna, Magdaleny Abakanowicz.
Punktem wyjścia do powstania tej ekspozycji była książka Nature Morte autorstwa Michaela Petry, dyrektora londyńskiej MOCA (Muzeum Sztuki Współczesnej), który pokazuje w niej, jak złożonym zagadnieniem jest martwa natura i jej historia. Autor dzieli zagadnienie na pięć tematów, które kolejno odzwierciedlają prace na wystawie: flora, fauna, pożywienie, przedmioty domowe oraz śmierć. Kuratorzy skupiają się na dziełach współczesnych i traktują martwą naturę w możliwie szerokim kontekście, wychodząc daleko poza tradycyjne malarstwo, sięgając do zupełnie nowych technik i niekonwencjonalnych ujęć problemu.
„To już nie tylko malarstwo, ale także fotografia, rzeźba, ceramika, czy video, a kompozycje, choć wciąż zakorzenione w tradycji, mogÄ… na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypominać martwej natury†– wyjaÅ›nia MaÅ‚gorzata Santarek, kuratorka wystawy. „Ogromna różnorodność technik i interpretacji czyniÄ… tÄ™ wystawÄ™ szczególnie interesujÄ…cÄ…â€.'
Informacja ze artykulu Małgorzaty Matuszewskiej Kultura Nasze Miasto Wrocław:
"Pawilon Czterech Kopuł, oddział Muzeum Narodowego, zaprasza od niedzieli (19 lutego) na nową ekspozycję. Są na niej m.in.: sfotografowane ostatnie posiłki zamawiane przez skazanych na śmierć w Teksasie, martwy szczur na greckiej wyspie Paros, filmy z ostrygami pozbawionymi muszli i poruszającymi się bukietami, zniszczone zabawki. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z MOCA London (muzeum sztuki współczesnej). Punktem wyjścia do jej powstania była wydana w 2013 roku książka „Nature morte†Michaela Petry’ego, dyrektora MOCA London w której prezentował i analizował rozmaite współczesne próby reinterpretacji tematu martwej natury. Wystawa była już prezentowana w Norwegii, Szwecji, po Wrocławiu pojedzie do Londynu". ...